راهنمای خرید چیلر: بررسی انواع و معیارهای انتخاب بهترین چیلر

برای فهم اینکه سیستم چیلر چیست و به طور کلی چگونه کار می کند، بهتر است توضیح دهیم که چگونه ساختمان های تجاری از سیستم های گرمایش، تصفیه و تهویه مطبوع برای خنک نگه داشتن هوای محیط و دور از رطوبت عمل می کنند. ساختمان های تجاری مدرن به دنبال یک سیستم تهویه مطبوع و اجزای کارآمد آن به عنوان بخشی از یک عملیات بزرگتر با تمرکز بر عملکرد و دوام ساختمان هستند.


 ساکنان ساختمان نیز انتظارات زیادی از سیستم تهویه مطبوع دارند تا بدون توجه به شرایط بیرونی ساختمان مطابق با فرمی که به آن اختصاص داده شده است، یک محیط داخلی راحت را فراهم کند. چیلرها به جزء ضروری سیستم های تهویه مطبوع برای طیف وسیعی از ساختمان های تجاری مانند هتل ها، رستوران ها، بیمارستان ها، مراکز ورزشی، کارخانه های تولیدی و غیره تبدیل شده اند.


راهنمای خرید چیلر


چیلر ها دارای فرایند های حیاتی هستند بنابراین باید هنگام خرید این دستگاه ها به نکات ریز و درشتی توجه کنید تا بتوانید چیلر مد نظر خود را خریداری کنید، در نظر گرفتن دقیق شرایطی که چیلر شما در آن استفاده خواهد شد، و مکانی که برای آن استفاده خواهد شد به شما کمک می کند تا ویژگی های مورد نیاز سیستم خود را شناسایی کنید.هواران در زیر نکات طلایی را خدمت شما معرفی می کند تا به عنوان راهنمای خرید چیلرهای صنعتی استفاده کنید.


 


خرید چیلرهای صنعتی


بار حرارتی را تعیین کنید!


تعیین بار حرارتی مکان شما بسیار مهم است زیرا این نکته را مشخص می کند که چه نوع دستگاه چیلر و با چه حجمی مناسب مکان مد نظر شما است. راه های مختلفی برای تعیین بار حرارتی (بر حسب کیلووات) وجود دارد، اما درک فرآیند برای محاسبه بار حرارتی دقیق ضروری است. که پیشنها می شود در این امر بررسی را به متخصصین امر واگذار کنید.


نوع مایع خنک کننده، دما و سرعت جریان را تعیین کنید


هنگامی که بار حرارتی مشخص شد، مرحله بعدی تعیین مایع خنک کننده، دمای هدف آن و نرخ جریانی است که چیلر باید به مکان ارائه دهد. این با روشی که از طریق آن گرما از فضای باز به خنک کننده منتقل می شود و نوع مایع خنک کننده مورد استفاده تعیین می شود. به عنوان مثال، آب ویژگی های متفاوتی نسبت به نفت دارد. بنابراین اگر از آب برای سیستم چیلر استفاده می شود باید نوع ماده در دستگاه مشخص باشد تا این دستگاه طبق آن ماده دما را تنظیم کند.


شناسایی محیط نصب چیلر


در چه محیطی نصب می شود؟ برای مثال، فضا های داخلی می‌ توانند دما های بالا و جوی کثیف را ببینند، در حالی که تأسیسات بیرونی می‌ توانند دمای محیط پایین و بالا را تجربه کنند. این می تواند بر اندازه و حجم چیلر تأثیر بگذارد و به لوازم جانبی مانند فیلتر هوا، بخاری سامپ و غیره نیاز داشته باشد. پس هنگام خرید فضای نصب چیلر را به دقت بررسی و شناسایی کنید.


ویژگی های عملکرد پمپ را بررسی کنید


 ویژگی های عملکرد پمپ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پمپ، فشار کافی را در مکان مورد استفاده برای برآورده کردن نیاز ایجاد می کند یا خیر؟ برخی از سیستم‌ های خنک‌ شونده مایع دارای مسیرهای جریان خنک‌ کننده کوچک یا فواصل طولانی‌ تر هستند که می ‌توانند اتلاف انرژی حاصل از فشار بالاتر از حد متوسط داشته باشند.


بررسی ویژگی های جزئی دیگر


 در نظر بگیرید که الزامات کاربردی باقی مانده مانند ویژگی های قدرت، گزینه های کنترل، تاثیر گذاری، خدمات نمایندگی، رنگ، و دیگر موارد چیلر استاندارد انتخاب شده باشد. انتخاب یک چیلر استاندارد قابلیت اطمینان بیشتر، خدمات آسان تر با قطعات یدکی رایج و پشتیبانی منطقی را برای شما به ارمغان می آورد.


نحوه عملکرد چیلر


مقاله پیشنهادی: مقایسه چیلر آب خنک با چیلر هوا خنک


 


انواع چیلر


عموما چیلر ها دو نوع هستند و می توان آن ها را به نام های چیلرهای هوا خنک و آب خنک تقسیم بندی کرد. چیلرهای هوای خنک مشابه رادیاتورهایی هستند که موتور خودروها را خنک می کنند و چیلر های آب خنک نیز مانند چیلر های هوای سرد عمل می کنند اما انتقال حرارت را در دو مرحله جداگانه انجام می دهند. ابتدا گرما از تبرید گازی به سمت آب داخل چیلر حرکت می کند و سپس آب گرم داخل چیلر به برج خنک کننده پمپ می شود.


چیلر های آب خنک


انواع چیلرهای آب خنک از فرایندی استفاده می کنند که به برج خنک کننده متصل است. این چیلرها معمولاً برای تأسیسات متوسط ​​یا بزرگ که ذخیره آب کافی دارند استفاده می شوند. چیلرهای آب خنک به دلیل استقلال نسبی از تغییرات دمای محیط می توانند عملکرد پایدارتری برای تهویه مطبوع فضا های تجاری یا صنعتی داشته باشند. چیلرهای آب خنک در سایزها و حجم های مختلف از ظرفیت 20 تن تا ظرفیت های چند هزار تنی تولید می شوند که دومی برای خنک سازی بزرگترین تاسیسات مانند فرودگاه ها و مراکز تجاری مناسب است. یک چیلر آب خنک معمولی از چرخه ای بین چیلر و برج خنک کننده برای فشرده سازی مبرد استفاده می کند. انتخاب نوع مبرد به دمای آب ورودی به چیلر و شدت جریان بستگی دارد که متناسب با دمای حبابِ تر عمل می کند. از آنجایی که دمای حبابِ تر همیشه کمتر از دمای حبابِ خشک است، مبرد در چیلر آب خنک می تواند در دما و فشاری متفاوت از چیلرهای هوا خنک کار کند. بنابراین چیلرهای آب خنک می توانند مفیدتر باشند.


چیلر هوا خنک


چیلرهای هوای خنک از کندانسوری استفاده می کنند که توسط هوای محیط خنک می شود. بنابراین، چیلرهای هوا خنک بیشتر در تاسیسات و محیط‌ هایی با اندازه کوچک یا متوسط ​​یافت می شوند که فضا محدود است. یک چیلر هوا خنک می تواند بهترین گزینه برای محیط هایی با کمبود و محدودیت آب باشد. یک چیلر معمولی هوای خنک می تواند از فن های محوری  برای تبادل حرارت با هوای محیط استفاده کند تا مبرد را از طریق این کندانس شود.


چیلرهای هوا خنک به دلیل هزینه نصب پایین دارای مزیت قابل توجهی هستند. همچنین سادگی نسبی آنها در مقایسه با سایر انواع چیلرهای آب سرد باعث سهولت در تعمیر و نگهداری آنها می شود. چیلرهای هوای خنک فضای کمتری را اشغال می کنند اما اغلب در خارج از ساختمان ها و تأسیسات نصب می شوند. بنابراین عوامل محیطی می توانند بر عمر مفید آنها تأثیر بگذارند.


چیلر با چه کمپرسوری بخریم؟  • چیلر اسکرال

  • چیلر اسکرو

  • چیلر رفت و برگشتی

  • چیلر سانتریفیوژ


اجزای اصلی چیلر  • سیستم کنترلی

  • اواپراتور

  • کندانسور


کاربرد انواع چیلر


چیلر ها از نظر کاربرد به دو گروه تهویه مطبوع و مصارف صنعتی تقسیم بندی می شوند.


در نهایت


در این مقاله شرکت رسام تجارت هواران سعی کرد تا اطلاعاتی کلی در خصوص انواع چیلر و نحوه خرید آن ها خدمت شما ارائه کند که نکات این مقاله باعث می شود تا شما بتوانید در خرید چیلر مناسب و طبق نیاز خود برای محل خود دقت بیشتری داشته باشید. حال می توانید برای اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوارن هواران در ارتباط باشید.

تگ ها :
راهنمای خرید چیلر: بررسی انواع و معیارهای انتخاب بهترین چیلر
راهنمای خرید چیلر و انواع آن
اشتراک گذاری :
نظرات

سؤالات متداول

کندانسور بخشی از سیکل تبرید می ‌باشد که وظیفه اصلی اش تبدیل مبرد از گاز به مایع است. کندانسور با نام چگالنده نیز شناخته می ‌شود. در هنگام تبرید، کندانسور گرما را از مبرد می گیرد و به محیط اطراف منتقل می کند.
کندانسور ها از نظر بهره ‌وری، کاربرد و همچنین در انواع سیستم ‌های سرد کننده به ۳ دسته تقسیم می ‌شوند که شامل: ۱- کندانسور هوایی یا هوا خنک، ۲- کندانسور آبی یا آب‌ خنک و ۳- کندانسور تبخیری می باشد