اغلب در صنعت تهویه مطبوع و تبرید، با نشانگر شیشه ­ای یا همان (Sight glass) یا نشانگر رطوبت که بر روی خط مایع قرار می­گیرد مواجه خواهید شد. لازم بذکر است که (Oil Sight glass) یا نشانگر روغن نیز وجود دارند، اما آنها با چیزی که ما امروز در مورد آن صحبت می­کنیم متفاوت است.

هواساز هایژنیک که آن را به عنوان یکی از هواساز های صنعتی و مرکزی می شناسند غالبا در مکان هایی نظیر آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، و صنایع دارویی دیگر نیز که نیاز به محیطی استریل شده و عاری از هر گونه باکتری و میکروب دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه استفاده از سیستم ‌های تهویه مطبوع در ساختمان ‌ها و مجموعه‌ های صنعتی به‌ عنوان یکی از بخش‌ های مهم تبدیل شده ‌است. فن ‌کویل یا فن‌ کوئل یکی از بخش‌ های سیستم تهویه هوای مطبوع می‌ باشد که این سیستم از دو بخش اصلی کویل و فن تشکیل شده ‌است. فن‌ کویل ‌ها خود به انواع مختلفی تقسیم ‌بندی می‌شوند که یکی از آن‌ ها فن کویل ‌های داکتی یا کانالی می ‌باشد. در این بخش مجموعه هواران در کنار شما است تا هر آنچه که لازم است در خصوص فن‌ کویل کانالی بدانید را در اختیار شما قرار دهد. پس تا انتهای این مقاله با مجموعه هواران همراه باشید.

در رابطه با چیلر یا سرد کن می توان گفت که دستگاهی سرمایشی است که به محض گرم شدن هوا از این دستگاه استفاده می شود. مثل اسپیلت، هواساز، چیلر خانگی و ... که بر اساس مکان مورد استفاده می توان از هر کدام از آن ها استفاده کرد. چیلر ها یکی از مهم ترین تجهیزات تهویه مطبوع می باشند به همین دلیل برای استفاده درست از انواع چیلر و وسایل سرمایشی در این مقاله به کمک شما آماده ایم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

سیستم ‌های تبرید از ۴ بخش اصلی تشکیل می ‌شوند که یکی از آن ‌ها شیر انبساط می‌ باشد که هدف آن کنترل فشار مبرد در فرآیند تبرید است. به ‌طور کلی می ‌توان گفت که شیر انبساط کنترل ‌کننده دبی ماده مبرد می ‌باشد. این شیر در تمام سیستم ‌های تهویه مطبوع و سیستم ‌های برودتی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. نام دیگر شیر انبساط، شیر تنظیم نیز می‌ باشد. زیرا وظیفه‌ی تنظیم جریان مبرد ورودی به اواپراتور را بر عهده دارد.

کندانسور یک مبدل حرارتی است که در سیستم‌ های تبرید مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در سیستم‌ های تبرید یک فرایند به‌ جهت تبدیل گاز به مایع وجود دارد. بسیاری از افراد نمی ‌دانند که کندانسور چیست؟ یا این ‌که علت وجود کندانسور در چیلر چیست؟ و یا این‌ که وظیفه کندانسور و نحوه عملکرد آن به چه صورت می‌ باشد؟ بنابراین هواران در این بخش در کنار شماست تا کندانسور را برای شما معرفی کرده و نحوه فرآیند و همچنین انواع کندانسور را با هم تشریح و بررسی کنیم.

امروزه در بسیاری از صنایع و حتی منازل مسکونی و سازمان‌ ها و ارگان ‌ها سیستم ‌های تهویه مطبوع وجود دارد که با هدف سردسازی محیط فعالیت می ‌کنند. یکی از این سیستم ‌ها چیلر می ‌باشد و یکی از اجزاء تشکیل‌ دهنده چیلر اواپراتور نام دارد.اگر به‌ دنبال این هستید که بدانید اواپراتور چیست؟ عملکرد آن به چه صورت است؟ و همچنین سوالاتی در خصوص انواع آن و وظیفه آن دارید با هواران همراه باشید

کمپرسور یکی از اصلی‌ ترین قطعات تشکیل ‌دهنده سیستم ‌های تهویه مطبوع در سیکل تبرید می‌ باشد. همانطور که در بخش‌ های مختلف اشاره کرده‌ایم فرآیند تبرید توسط چهار جزء اصلی که شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اوپراتور انجام می پذیرد.

آکومولاتورها اجزاء ساده‌ای هستند که قبل ‌از  کمپرسور ها نصب می ‌گردند. هدف آکومولاتور ها جدا سازی مایع مبرد از گاز بوده و از رسیدن مایع به کمپرسور ممانعت می کنند.

هواساز سیستمی متشکل از چند بخش برای فیلتر کردن هوا، تنظیم درجه حرارت، تنظیم میزان رطوبت، کنترل کردن سرعت هوا و همچنین توزیع هوای مطبوع است که در ساختمان‌ های مختلف، آپارتمان ‌ها، هتل ‌ها، مراکز صنعتی و سوله ‌های صنعتی و یا هر نوع ساختمان دیگری استفاده می شود.

سیستم‌ هایی که جهت تهویه هوای مطبوع مورد استفاده قرار می ‌گیرند از مبرد استفاده می ‌شود شاید شما از جمله کسانی باشید که نمی ‌دانید مبرد چیست؟ یا این ‌که مبرد چگونه با عملکرد خود باعث سرمایش می ‌شود؟ امروز بسیاری از مصرف‌ کنندگان شاید حتی ندانند که روزانه از مبردها در منازل و حتی وسایل نقلیه خود استفاده می ‌کنند.

چیلر یک دستگاه خنک کننده آب می ‌باشد که با پمپاژ کردن آب خنک به داخل سیستم ‌های تهویه مطبوع و سرمایشی باعث سرد شدن هوا می‌ گردد. همان ‌طور که از نام این سیستم پیدا است مینی چیلر به چیلرهای کوچکی گفته می ‌شود که ظرفیت تولید برودت تا ۱۰ تن تبرید در واحد زمان را دارد.

فن کویل یک دستگاه ساده که از دو بخش مبدل حرارتی و فن تشکیل شده ‌است. فن‌ کویل در زمره دستگاه ‌های تهویه مطبوع در انواع ساختمان ‌ها و مراکز مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. فن کویل، سیستمی با قابلیت ‌های مختلف می ‌باشد

اگزاست فن ‌ها برای بیرون کشیدن رطوبت اضافی و بوهای اضافی از ۱ اتاق یا محدوده خاص استفاده می‌ شود. اگزاست فن‌ ها معمولاً در حمام، آشپزخانه یا دیگر مکان‌ های صنعتی و مسکونی که بدلیل رطوبت زیاد ممکن است هوای نا مطبوعی را ایجاد کنند شرایط تهویه مطبوع محدوده را فراهم می ‌کند

در سیستم ‌های چیلر هوا خنک به ازای هر ۱ درجه سانتی ‌گراد افزایش دمای محیط، تقریباً ظرفیت سیستم یک درصد کاهش پیدا می ‌کند. این در حالی است که توان جذب‌ شده توسط کمپرسورها تقریباً ۱ درصد افزایش یافته است. همچنین در اقلیم های مرطوب امکان اتفاده از چیلر های آب خنک به دلیل نزدیک بودن دمای WB و DB وجود ندارد. همچنین به دلیل مصرف آب در چیلر های آب خنک، استفاده از این چیلرها در اقلیم های کم آب هیچ گونه توجیحی ندارد.