جزئیات مقاله

Article Details

مزایا و معایب فن کویل

مزایا و معایب فن کویل

انواعی از تجهیزات تهویه هوا وجود دارد که هر کدام معایب و مزایایی دارد. هر کدام از تجهیزات تهویه ای نقاط ضعف و قوتی دارد و تمام نیاز های مورد نظر را رفع نمی کند. این مقاله در نظر دارد در ضمن معرفی کلی فن کویل ها به بررسی فن کویل ها پرداخته و آن را بررسی کند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با قسمت های مختلف فن کویل آشنا خواهیم شد.


فن کویل


فن کویل یک سیستم سرمایشی و گرمایشی برای ساختمان است. مکانیزم آن از فن و کویل تشکیل شده که آب گرم در زمستان و آب سرد در تابستان در کویل های مسی و یا آلومینیومی آن جریان دارد. سرما و گرمای این آب به کمک یک فن که جریان هوا را از لا به لای کویل ها عبور می دهد به محیط می رسد. این گرما و سرمای انتقال یافته به ساختمان به علت جا به جایی دما به وسیله ی آب و هوا حالت مطبوعی داشته و با تبادل گرما و سرما دمای اتاق را به میزان دلخواه می رساند


قسمت های مختلف فن کویل


بلوئر: فنی که وظیفه برقراری جریان هوا در بین کویل ها را دارد.


کویل: به دلیل رسانایی بیشتر این قسمت از مس ساخته شده که با فن آلومینیومی احاطه شده است. آب سرد و گرم از داخل کویل عبور می کند و با هوا تبادل دما انجام می دهد.


الکتروموتور: چرخاندن بلوئر وظیفه این قسمت است.


فیلتر هوا: ذرات گرد و غباری که در هوا وجود دارد با این فیلتر جذب شده و هوای بدون غبار به داخل محیط انتقال داده می شود.


کلید سلکتوری: برای تنظیم سرعت موتور استفاده شده و شامل سه سرعت کند ، تند و متوسط می شود.


ترموستات: برای تنظیم دمای حرارت فن کویل به صورت خودکار و اتوماتیک استفاده می شود.


شیر هواگیری: جهت هواگیری سیستم کویل ها استفاده می شود.


بخش های مهم فن کویل


فن کویل و مزایای آن


1- بدون نیاز به سیستم‌های مکمل دمای داخل ساختمان را به حالت مطلوب می رساند. فن کویل ها انواع مختلفی دارند که می ‌توان از سقفی ، کانالی، زمینی و کاستی نام برد. کار فن کویل ها فقط گرمایش و سرمایش ساختمان نیست بلکه می ‌توانند هوای داخل ساختمان را با فیلتر های خود تصفیه کنند. همچنین فن‌ کویل‌ها در حالت سرما دهی عمل کاهش رطوبت هوا را انجام می‌دهند و رطوبتی که حاصل می‌شود به سینی زیرین منتقل‌شده و از طریق لوله هایی خارج می‌شوند. با استفاده از فن‌کویل‌ها دیگر به سیستم‌های گرمایشی یا سرمایشی دیگر مانند شوفاژ نیازی نیست و این صرفه اقتصادی دارد.


2- فن‌کویل‌ ها با هزینه کمتری نسبت‌ به سیستم‌های مرکزی کانالی نصب می‌شوند. یکی از دلایلی که فن ‌کویل‌ها راحت نصب می‌ شوند ابعاد کوچک آن و استفاده ی تعداد زیاد از آن ‌ها در ساختمان است که البته فن کویل کانالی از این قاعده مستثنی است. برای سیستم گرمایشی می ‌توان فن‌ کویل را با یک لوله به بویلر یا پکیج متصل کرد؛ برای این‌ که سرمایش ساختمان تامین شود می ‌توان این لوله ‌کشی ساده را به چیلر یا مینی چیلر متصل کرد. در صورت نیاز به تعمیر هم هزینه پایینی برای تعمیر آن می‌ توان در نظر گرفت.


ویژگی های فن کویل


3-فن کویل در موقعیت ‌های مختلفی می‌تواند نصب شود. همان‌طور که گفته شد فن کویل ها انواع سقفی ، کانالی، زمینی و کاستی دارد و وزن آن بسیار پایین ‌تر از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی دیگر است. بنابراین می‌ توان آن را در موقعیت مناسبی که برای هر ساختمان نیاز است نصب کرد و به دلیل وزن پایینی که دارد فشاری به دیوار و سقف ساختمان وارد نمی‌کند.


4-با استفاده از فن‌کویل ‌ها می‌توان سیستم گرمایشی و سرمایشی هر واحد را به‌ صورت مستقل کنترل کرد. در مقایسه با سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی دیگر فن‌کویل‌ها می‌توانند در هر واحد جداگانه تنظیم شوند و دمای مورد نظر ساختمان را فراهم آورند. همین‌طور خاموش و روشن کردن این سیستم به‌ صورت واحد به واحد بوده و به‌ صورت سیستم مرکزی که شوفاژ ها و یا سیستم های گرمایشی از کف نیست. در سیستم‌ هایی مانند دستگاه داکت اسپلیت بر دمای هر قسمت نمی‌توان کنترل داشت ولی در مورد فن‌کویل این‌طور نیست. چرا که هر واحد فن‌کویل فضای مربوط به خودش را دارد و دمای هر واحد به‌صورت جداگانه کنترل می‌شود.


کاربرد فن کویل ها


5- یکی دیگر از مزایای فن‌ کویل‌ ها آلودگی صوتی کم آن است. در مکان‌هایی مثل کارخانه ها و کارگاه‌ ها ممکن است صدا اهمیت کمتری پیدا کند. اما در سالن‌ های کنفرانس و سینما آلودگی صوتی پایین یکی از شروط مهم است و برای همین فن‌کویل‌ها می‌توانند بسیار در این زمینه مفید واقع‌شده و این مشکل را حل کند.


معایب فن ‌کویل ‌ها


1-فن کویل ها هوای داخل ساختمان را به داخل خود کشیده و همان هوا را به محیط انتقال می‌دهند و تنها کاری که انجام می‌دهند تغییر دمای هوای ساختمان است. برای محیط‌ هایی که رطوبت آن باید با دقت تنظیم شود و یا به کنترل اکسیژن و شاخصه‌ های دیگری که برای مکان‌های خاص لازم است، نمی‌توانند مورد استفاده قرار گیرد. نوعی فن کویل کانالی وجود دارد که به هوای آزاد راه داشته و می‌تواند هوای آزاد بیرون محیط را به داخل محیط کشانده و علاوه‌ بر آسایش دمایی، هوای تازه را نیز برای فصای داخل ساختمان تامین کند. البته اگر تهویه هوا برای محیط ضروری است می‌توان از سیستم‌های دیگری نیز استفاده نمود.


2-یکی دیگر از عیوب فن‌ کویل‌ ها تعداد زیاد آن‌ها در ساختمان می‌باشد که می‌تواند هزینه‌ های تعمیر زیادی را بر اهالی ساختمان وارد کند. فن‌ کویل‌ ها نیاز به تعمیرات و نگهداری دارند و سالانه باید سرویس شوند که این نیاز به نیروی فنی و هزینه دارد و دارای قطعاتی هستند که هر کدام می‌تواند فرسوده و خراب شود. البته پیچیدگی فن‌ کویل‌ ها زیاد نیست و تعمیرات آن بسیار آسان است.


3-یکی از معایب فن‌کویل‌ها رطوبت آب در تابستان است. که باعث جمع شدن آب بر روی لوله‌ های آب سرد کویل شده و این قطرات آب باید توسط سیستمی از دستگاه خارج شود. این آب‌ ها توسط لوله ی درین از دستگاه خارج می‌ شوند.


موارد استفاده از فن کویل


این سوال پیش می‌آید که ما باید کجا از فن‌ کویل استفاده کنیم؟ به‌ صورت کلی فن کویل در مواردی استفاده می‌ شود که ما فقط به سیستم سرمایشی و گرمایشی آن نیاز داشته و برای محیط نیاز به تهویه هوا و تنظیم رطوبت نداشته باشیم. این‌طور نیست که بگوییم فن‌ کویل برای همه مکان‌ها مناسب است. فن‌ کویل‌ ها می‌ توانند در واحد های مسکونی و در ادارات و مکان‌ هایی از این دست استفاده شوند. برای این‌ که بتوان از این سیستم به‌ صورت چهار فصل استفاده کرد، باید ساختمان دارای سیستم چیلر و موتورخانه آب گرم باشد.


در نهایت


این مقاله برای معرفی فن‌ کویل توسط سایت هواران تهیه شد. امیدواریم که بتوانید از این مقاله نهایت استفاده را ببرید، از معایب و مزایای فن کویل با خبر شوید و برای تهیه ی فن کویل با اطلاعات بیشتری اقدام نمایید. در صورت نیاز به مشاوره فنی و سفارش می توانید با کارشناسان ما در شرکت رسام تجارت هواران تماس بگیرید.