جزئیات مقاله

Article Details

انواع فن کویل ها

انواع فن کویل ها

مقدمه


فن کویل ها یا فن‌کوئل‌ها دستگاه‌هایی هستند که جهت تامین تهویه مطبوع در محیط ‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌ گیرند. فن کویل‌ های دارای ۲ بخش اصلی فن و مبدل حرارتی می‌ باشند. این دستگاه‌ ها در زمره ساده‌ ترین و ازجمله پرکاربردترین دستگاه ‌های تهویه مطبوع در انواع محیط‌ های مختلف از جمله مسکونی، صنعتی، تجاری و... هسنتد.


جالب است بدانید فن ‌کویل ‌ها انواع مختلفی دارند که هرکدام دارای مزیت ‌ها و معایبی می ‌باشند که در ادامه به آن ‌ها اشاره خواهیم کرد البته بهتر است که ابتدا وظیفه فن‌کویل‌ ها را بررسی کنیم:


نحوه عملکرد فن‌ کویل


همان‌طور که بیان شد فن‌کویل‌ها وظیفه گرمایش و سرمایش محیط را برعهده دارند بنابراین وظیفه اصلی فن‌کویل‌ها ایجاد هوایی خنک در تابستان و هوای گرم در زمستان می‌ باشد. اما فن‌ کویل‌ها چگونه باعث ایجاد ۲ دمای مختلف در محیط می‌ شوند؟


در محیط ‌های تهویه شونده مانند محیط ‌های تجاری، مسکونی، اداری و غیره فن‌کویل‌ها در تابستان با استفاده از گردش آب سرد در داخل کویل ها و دمیدن باد توسط فن ها در پشت این کویل ها باعث ایجاد هوای سرد می ‌شود و همچنین در تابستان و زمستان با گردش آب داغ در داخل کویل ها و دمیدن باد از پشت کویل ها باعث گرم شدن هوای محیط می ‌شوند، که درنتیجه منجر به گرم یا سرد شدن هوای محیط می ‌شود. ولی باید بدانید که فن ‌کویل ‌ها به ‌تنهایی نمی ‌توانند فضا را گرم یا سرد کنند زیرا برای تامین آب سرد نیازمند چیلر بوده و همچنین برای تامین هوای گرم نیازمند یک دیگ یا موتورخانه ای می ‌باشند که بتواند آب گرم را به درون کویل ها تزریق کند.


عملکرد فن کویل ها


حال که با نحوه عملکرد و وظیفه‌ فن کویل ها آشنا شدیم و دانستیم که فن ‌کویل چیست، در ادامه با یکدیگر انواع فن‌کویل ‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:


انواع فن کویل ها


فن کویل های افقی نصب در سقف


این مدل از فن کویل ها در فضای خالی سقف قرار می گیرند. از مزایای فوق العاده فن کویل های قابل نصب در سقف می توان آسانی نصب، عایق صدا و همچنین زیبا شناختی و اشغال نشدن فضای محیط اشاره کرد البته از معایب این فن کویل ها هزینه بالا تعمیرات و نگهداری آن می باشد که به دلیل نصب در سقف به مراتب هزینه بالاتری را با خود به همراه دارند.


فن کویل های سقفی توکار


فن‌ کویل ‌های سقفی توکار را می‌ توان در زمره ارزان ‌ترین نوع فن کویل ‌های سقفی عنوان کرد این فن کویل ‌ها در پشت سقف ‌های کاذب تعبیه می ‌شوند و از قیمت پایین ‌تری برخوردار هستند. هرچند این فن‌ کویل ‌ها دسترسی نامناسب داشته و سرویس و نگهداری از آن‌ ها نسبت‌ به سایر فن‌ کویل ‌ها مشکل ‌تر است ولی به‌ خاطر قیمت پایین ‌شان در زمره رایج ‌ترین نوع فن ‌کویل های سقفی و پرفروش‌ ترین آن‌ ها قرار دارند. از مزایای ویژه این نوع فن کویل این است که می‌ توان آن‌ها را کانال ‌کشی و جریان هوای خروجی را نیز برای آن‌ها فراهم کرد.


خرید فن‌ کویل ‌های سقفی توکار


فن کویل های پرفشار کانالی


همان ‌طور که از نام این فن کویل ها مشخص است مسیر ورود و خروج هوایی این فن ‌کویل ‌ها توسط کانال‌ ها هدایت می‌ شود این فن‌ کویل‌ ها که میزان فشار زیادی از هوا را تولید می ‌کنند به نام فن‌ کویل ‌های کانالی پر فشار شناخته می‌ شود از این فن‌ کویل‌ ها برای مکان‌ هایی که نیاز به ظرفیت هوادهی سنگین دارند و امکان استفاده از هوای تازه برای آن‌ ها فراهم نیست بسیار مناسب است که باعث می ‌شود این فن ‌کویل ‌ها نسبت ‌به نمونه ‌های مشابه خود متمایز باشند.


فن کویل کانالی


فن کویل سقفی کاستی


فن کویل ‌های سقفی کاستی یکی از انواع مختلف فن ‌کویل ‌های سقفی می باشد که با ظرفیت هوادهی بالاتر و در تنوع طراحی بیشتر تولید و عرضه می ‌شوند. این فن ‌کویل ‌ها با بالا بردن راندمان، زیبایی و همچنین کاهش فضای اشغال‌ شده در مقایسه با سایر فن‌ کویل‌ های سقفی دارای مزیت و برتری می ‌باشند اما این فن ‌کویل ‌ها نیز دارای معایبی چون هزینه بالای تعمیرات و سرویس کاری و همچنین از فیلترهای هوایی با کیفیت پایین ‌تر بهره می‌ برند.


فن کویل سقفی کاستی


فن کویل های زمینی


این نوع فن کویل های زمینی در زمره محبوب‌ ترین فن ‌کویل‌ ها می‌ باشد که بسیار پرطرفدار است. طراحی ویژه این فن ‌کویل که متناسب با فضا و همچنین حول محور زیباشناسی فضای داخلی می‌ چرخد باعث می ‌شود که فضای اشغال ‌شده توسط آن‌ها از زیبایی و کیفیت محیط نکاهد. این فن ‌کویل ‌ها که معمولاً صدای بسیار کمتری دارند با هواکشی عمودی به ‌عنوان متداول‌ ترین نوع فن‌ کویل شناخته می ‌شوند. از مزایای فوق‌ العاده ‌ای که این فن ‌کویل ‌ها دارند می‌ توان به نصب ساده، هزینه پایین تعمیرات و نگهداری، صدای کمتر و همچنین راندمان بیشتر نسبت‌ به فن کویل ‌های مشابه عنوان کرد. همچنین مانند دیگر فن ‌کویل‌ ها از بارز ترین معایب آن می ‌توان به گرفتن فضای مشخص از اتاق، دفتر یا ساختمان و... اشاره کرد که این اتفاق با توجه به محدود بودن متراژ اتاق ‌ها و خانه ‌های امروزی مساله درخور توجهی است.


فن کویل زمینی


فن کویل های نصب در کف


این نوع فن‌ کویل ‌ها که به دلیل طراحی و نوآوری که با خود به‌ همراه دارند قابلیت اجرا در موقعیت ‌های مختلف یک بنا را دارا می ‌باشند. این فن ‌کویل‌ ها برای ساختمان‌ هایی که دارای متراژ پایین‌ تری هستند و نمی‌ خواهند که کل فضای ساختمان را اشغال کند بسیار مناسب هستند. این فن ‌کویل ‌ها قابلیت اجرا در مجاورت درب ‌ها و سطوح شیشه ‌ای و همچنین پنجره ‌ها را نیز دارند که در کف اتاق نصب می‌ گردند. نوع فعالیت این فن ‌کویل ‌ها مانند سایر نمونه ‌های مشابه آب گرم و آب سرد تولیدی بویلر و چیلر را به داخل کویل هدایت می‌ کند و فن‌ های موجود در آن هوا را به فضای اتاق یا ساختمان هدایت می‌ کنند. از جمله مزایای فوق ‌العاده این فن ‌کویل ‌ها می ‌توان به موتورهای کم ‌مصرف، عایق صدا، راندمان بالا، انعطاف‌ پذیری و تسهیل نصب و راه‌اندازی و اجرای آن اشاره کرد.


عملکرد فن کویل در کف


فن کویل های دیواری


 فن کویل‌های دیواری با ظاهری بسیار شبیه به اسپلیت وجود دارد که گاهی برخی افراد این فن‌ کویل‌ ها را با اسپلیت اشتباه می ‌گیرند. که امروزه به رایج ‌ترین سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی محیط‌ ها تبدیل شده‌اند. از جمله دلایلی که این نوع فن ‌کویل‌ ها مورد توجه مردم قرار گرفته مناسب بودن برای فضا های کوچک می‌ باشد و حجم کاری آن ‌ها نیز کم است درنتیجه فن‌ کویل‌ های دیواری یک انتخاب مقرون به ‌صرفه برای محیط‌ های کوچک می ‌باشد از جمله مزایای آن سهولت نصب آن و همچنین راحتی لوله‌کشی آن می ‌توان اشاره کرد.


خرید فن کویل دیواری


مزایای فن کویل ها


حال که با انواع فن ‌کویل‌ها آشنا شدیم بهتر است مزایای آن ‌ها را نیز بررسی کنیم تا بدانیم این دستگاه ‌ها چه مزیت هایی نیز با خود دارند:  • مستقل بودن فضا: اولین مزیتی که می ‌توان برای فن کویل ‌ها در نظر گرفت، تامین هوای مستقل برای هر فضا به‌ صورت تفکیک‌ شده می ‌باشد. یعنی شما می‌ توانید ۱ اتاق را بصورت مستقل با استفاده از فن ‌کویل‌ها گرم یا سرد کنید و نیازی نیست تا برای ۱ مجموعه مسکونی یا ۱ ساختمان همه فن‌کوئل ‌ها روشن باشد.

  • مصرف انرژی: دومین مزیت، مصرف پایین انرژی می‌ باشد فن‌کویل ‌ها با توجه به سیستمی که برای آن‌ ها طراحی شده ‌است مصرف انرژی بسیار پایینی را با خود به ‌همراه دارند و انرژی مصرف‌ شده برای فن‌کویل‌ها در حد روشن شدن فن می ‌باشد.

  • تولید در سایز و مناسب با فضا: سومین مزیت فن‌کوئل ‌ها تولید انواع مختلف آن‌ها متناسب با محدوده تهویه شونده می ‌باشد شما می‌ توانید انواع مختلف فن‌ کویل با توجه به نیاز و فضای مورداستفاده سفارش داده و همچنین در اندازه‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید.

  • سرمایش و گرمایش با یک سیستم: چهارمین مزیت فن‌ کویل‌ها ایجاد سرمایش و گرمایش، توسط ۱ سیستم صورت می‌ گیرد شما برای گرم کردن ۱ اتاق در تابستان نیاز به کولر و در زمستان برای گرم کردن نیاز به بخاری دارید، ازجمله مزیت‌ های فن‌کویل ها این است که شما دیگر نیاز به جابجایی وسایلی چون کولر و بخاری و سرویس هر ساله آن‌ ها ندارید و صرفاً ۱ دستگاه فن ‌کویل در تابستان، هوای سرد و در زمستان هوای گرم را برای شما ارائه خواهد داد.

  • اسایش و صدای کم: آخرین مزیتی که برای فن کویل ها می ‌توان عنوان کرد صدای کم این دستگاه‌ ها نسبت ‌به دیگر سیستم‌ های گرمایش و سرمایش می‌ باشد که باعث می ‌شود شما نسبت‌ به سروصدا در فضایی آرام و با آسایش کامل کار خود را انجام دهید.


در نهایت


هواران در این بخش سعی کرد تا اطلاعات کلی از جمله عملکرد، مزایا و انواع مختلف فن کویل ها را خدمت شما معرفی کند تا شما با بررسی نکات مختلف و محیط مورد نظر خود به این نکته که کدام نوع فن کویل مناسب شما است برسید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات و انواع فن کویل ها می توانید با پشتیبانان رسام تجارت هواران در ارتباط باشید.