نشانگرهای شیشه‌ای و رطوبت در صنعت تهویه مطبوع و تبرید: کاربردها، عملکرد و بهینه‌سازی

 اغلب در صنعت تهویه مطبوع و تبرید، با نشانگر شیشه ­ای یا همان (Sight glass) یا نشانگر رطوبت که بر روی خط مایع قرار می­گیرد مواجه خواهید شد. لازم بذکر است که (Oil Sight glass) یا نشانگر روغن نیز وجود دارند، اما آنها با چیزی که ما امروز در مورد آن صحبت می­کنیم متفاوت است.


سایت گلس پیچیدگی خاصی ندارد و عملکرد بسیار ساده­ای دارد. برای نشان دادن این است که آیا خط مایع (Liquid Line) کاملا پُر و اِشغال شده توسط مایع است و یا اینکه حباب دارد. اگر حباب‌ها را ببینیم، در واقع می‌دانیم که مخلوط مایع/بخار نیز وجود دارد.


در یک سیستم در حال کار اگر سایت گلس شفاف و واضح (یا کاملاً صاف) باشد به طور کلی به معنای وجود یک خط کامل مایع است (اما اگر گیج­هایی دیگری روی سیستم وجود داشته باشد، از قبل از سایت گلس شما اطلاعات کاملی دارید که آیا خط مایع دارای حباب است یا نه). خواندن مقدار سابکولینگ اساساً همان کاری را انجام می دهد که یک سایت گلس قرار است برای ما انجام دهد. سابکول در واقع نشان می­دهد که سیستم دارای یک خط کامل مایع است یا نه. در سیکل تبرید و در صنعت تهویه مطبوع، ساب کولینگ اطلاعات بیشتری نسبت به یک سایت گلس به شما می­دهد. در واقع سابکولینگ مقدار واقعی گرمایی را که مبرد دمای کندانس از دست داده است را به شما می­گوید. در عین حال که سایت گلس به شما اطلاع می­دهد که خط سیستم شما از مایع پر شده است یا نه، کف کردن و دیده شدن حباب در سایت گلس نشان دهنده کمبود مبرد است یا این که مبرد در خط مایع کاملاً در حالت مایع نیست.


در سیستم­های تبرید با ریسیور، سایت گلس ابزار بسیار عالی است. به این دلیل که می­توانیم به آن به عنوان نشانگر مایع مبرد دستگاه اندازه ­گیری اعتماد کنیم.


مقاله پیشنهادی: کاربرد چیلر چیست؟ و اجزا تشکیل دهنده چیلر


 

نشانگر رطوبت


همچنین در کنار فیلتر داریر قرار گرفتن سایت گلس می­تواند از سیستم شما تا حدود مطلوبی محافظت کند و در صورت وجود مشکل در سیکل مبرد می­توان از آن خبردار شد. در تئوری می­توانیم هر کجای خط مایع سایت گلس را نصب کنیم اما توصیه می­گردد که محل نصب سایت گلس حدالمقدور به شیر انبساط نزدیک باشد.


بوسیله سایت گلس می­توان به میزان رطوبت مایع مبرد نیز پی برد، در صورتی که شرایط فراهم باشد نشانگر بر روی قسمت سبز رنگ قرار دارد که در این حالت نیاز به اقدام خاصی نیست و مبرد وضعیت مناسبی دارد.  اگر نشانگر زرد باشد، مشکلی در میزان رطوبت مبرد وجود دارد. در صورتی که دمای تبخیر صفر درجه سانتیگراد یا کمتر باشد، رطوبت (یا آب موجود در مبرد) می­تواند باعث یخ زدن شیر انبساط و مسدود شدن آن شود. علاوه بر این، رطوبت بیش از حد در سیستم می­تواند با روغنی که به طور معمول در سیستم­های تبرید مدرن استفاده می­شود (روغن پلی استر) واکنش داده و اسید تشکیل دهد که سبب خوردگی و آسیب به سایر قطعات و تجهیزات نیز خواهد شد.


سایت گلس خط مایع


سایت گلس خط مایع دارای چند مدل گوناگون است از لحاظ سایز و همینطور نحوه اتصال به لوله که نیاز است قبل از به کارگیری از آن در سیکل تبرید با کارشناس این حوزه مشورت نموده و همچنین به اسناد و اطلاعات فنی ارائه شده از سوی شرکت سازنده به دقت توجه کرد.


مجموعه رسام تجارت هواران در خصوص انجام مشاوره در این حوزه آماده همکاری می­باشد.

تگ ها :
نشانگرهای شیشه‌ای و رطوبت در صنعت تهویه مطبوع و تبرید: کاربردها، عملکرد و بهینه‌سازی
سایت گلاس (Sight glass) یا نشانگر رطوبت
اشتراک گذاری :
نظرات

سؤالات متداول

کندانسور بخشی از سیکل تبرید می ‌باشد که وظیفه اصلی اش تبدیل مبرد از گاز به مایع است. کندانسور با نام چگالنده نیز شناخته می ‌شود. در هنگام تبرید، کندانسور گرما را از مبرد می گیرد و به محیط اطراف منتقل می کند.
کندانسور ها از نظر بهره ‌وری، کاربرد و همچنین در انواع سیستم ‌های سرد کننده به ۳ دسته تقسیم می ‌شوند که شامل: ۱- کندانسور هوایی یا هوا خنک، ۲- کندانسور آبی یا آب‌ خنک و ۳- کندانسور تبخیری می باشد