اواپراتور چیست؟ و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟

مقدمه


امروزه در بسیاری از صنایع و حتی منازل مسکونی و سازمان‌ ها و ارگان ‌ها سیستم ‌های تهویه مطبوع وجود دارد که با هدف سردسازی محیط فعالیت می ‌کنند. یکی از این سیستم ‌ها چیلر می ‌باشد و یکی از اجزاء تشکیل‌ دهنده چیلر اواپراتور نام دارد.اگر به‌ دنبال این هستید که بدانید اواپراتور چیست؟ عملکرد آن به چه صورت است؟ و همچنین سوالاتی در خصوص انواع آن و وظیفه آن دارید با هواران همراه باشید تا به‌ صورت کلی تمامی اطلاعات مربوط به اواپراتور را تشریح و این سیستم را بررسی کنیم.


اواپراتور چیست؟ اواپراتور چیست؟


اواپراتور یک مبدل حرارتی می ‌باشد و مایعی که از کندانسور و شیر انبساط  گذر می‌ کنند را از حالت مایع به حالت گاز در می آورد. اواپراتور در واقع از کلمه Evaporate گرفته شده است که به‌ معنای "تبخیر شدن" می‌ باشد. به ‌طورکلی اواپراتور، بخشی از سیستم ‌های تهویه مطبوع بزرگ می ‌باشد که جاذب گرما بوده و مایع مبرد را به گاز تبدیل می ‌کند.


همان‌ طور که گفته شد اواپراتور کاربری ‌های زیادی داشته و در سیستم ‌های تهویه مطبوع، صنایع غذایی و غیره مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در یک سیستم تهویه مطبوع تا زمانی که دمای هوایی که در محیط در حال جریان است به درجه مدنظر نرسد و کاملاً تثبیت نگردد اواپراتور گرمای اتاق را جذب کرده و آن را به مبرد منتقل می‌ کند.


وظیفه اواپراتور چیست؟


وظیفه اواپراتور چیست؟ عملکرد اواپراتور


همان ‌طور که در بخش مقدمه اشاره کردیم وظیفه اواپراتور تبدیل مایع به گاز می ‌باشد. معمولاً در سیستم ‌های سرمایشی دستگاه اواپراتور در انتهای سیکل تبرید قرار می ‌گیرد که قبل ‌از آن شیر انبساط وجود دارد. زمانی که شیر انبساط کاهش فشار را بر روی مبرد به وجود می ‌آورد نقطه جوش مبرد نیز کاهش پیدا می ‌کند و زمانی ‌که ماده مبرد از شیر انبساط عبور کرده دارای فشار بسیار پایین می‌ باشد و درنهایت وارد لوله ‌های پر پیچ ‌و خم اواپراتور می‌ شود. اواپراتور مایع مبرد را در مجاورت سیالی که در آن جریان دارد، قرار داده و در نتیجه با انتقال گرما از سیال به میرد، باعث تغییر حالت مایع مبرد به بخار می‌ شود و همزمان سیال را خنک می کند.


مقاله پیشنهادی: کمپرسور اسکرو چیست؟


انواع اواپراتور


انواع اواپراتور


اواپراتور  با جریان سیال مبرد در لوله ‌های پر پیچ ‌و خم خود و همچنین با جاری کردن هوا با استفاده از فن‌ ها یا همچنین جریان آب با استفاده از پمپ، گرمای محیط اطراف را جذب می‌ کند و در نتیجه باعث کاهش درجه‌ حرارت می‌ شود اواپراتور با توجه به نوع شکل‌ گیری، نحوه جریان مایع مبرد، نوع عملکرد و همچنین نحوه جریان هوا یا مایع مبرد و نوع کارکرد به گروه ‌هایی تقسیم می‌شوند که شامل؛  • اواپراتور صفحه‌ای

  • اواپراتور کویلی ساده

  • اپراتور پوسته و لوله‌

  • اپراتور کویلی پره دار


اواپراتور صفحه ای


اواپراتور صفحه ای یک مبدل حرارتی است که برای تبخیر مایعات استفاده می شود. این مبدل از مجموعه ای از صفحات فلزی نازک تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند و بوسیله واشرهایی هوابند می شوند. مایع سرد شونده از طریق کانال های بین صفحات جریان می یابد و گرما را از سیال گرم، که معمولاً یک مبرد است، جذب می کند. در نتیجه، مایع سرد شونده تبخیر می شود و سیال گرم خنک می شود.


اواپراتورهای صفحه ای مزایای زیادی نسبت به سایر انواع اواپراتورها دارند. آنها دارای راندمان بالاتر، ابعاد کوچکتر، و وزن سبک‌تر هستند. همچنین نسبت به سایر انواع اواپراتورها کمتر دچار گرفتگی می شوند.


اواپراتور کویلی ساده


این مبدل از یک لوله مارپیچی تشکیل شده است که در یک محفظه حاوی مایع سرد شونده قرار دارد. مایع گرم، که معمولاً یک مبرد است، از طریق لوله مارپیچی جریان می یابد و گرما را به مایع سرد شونده منتقل می کند. در نتیجه، مایع سرد شونده تبخیر می شود و مایع گرم خنک می شود.


اواپراتور کویلی ساده دارای ساختار ساده ای است و به راحتی قابل نصب و نگهداری است. این اواپراتور برای کاربرد در مکانهای کوچک و متوسط مناسب است.


اپراتور پوسته و لوله‌


اواپراتور پوسته و لوله یک مبدل حرارتی است که در آن یک سیال گرم از طریق یک سری لوله های توخالی جریان می یابد که در یک پوسته قرار دارند. سیال سرد از اطراف لوله ها جریان می یابد و گرما را از سیال گرم جذب می کند. در نتیجه، سیال گرم خنک می شود و سیال سرد گرم می شود.


اپراتور کویلی پره دار


اواپراتور کویلی پره دار یک نوع مبدل حرارتی است که از یک لوله مارپیچی تشکیل شده است که در اطراف آن پره هایی قرار گرفته اند. مایع گرم، که معمولاً یک مبرد است، از طریق لوله مارپیچی جریان می یابد و گرما را به مایع سرد منتقل می کند. در نتیجه، مایع سرد تبخیر می شود و مایع گرم خنک می شود.


پره های قرار گرفته در اطراف لوله مارپیچی باعث افزایش سطح تماس بین مایع گرم و مایع سرد می شوند. این امر باعث افزایش انتقال حرارت بین دو سیال می شود.


در نهایت


در این بخش مجموعه هواران سعی کرده ‌است تا توضیح کامل و جامعی در خصوص دستگاه اواپراتور ارائه دهد. همچنین در این مقاله نحوه عملکرد اپراتور و انواع آن نیز معرفی شده ‌است. همان ‌طور که گفته شد اواپراتور یک بخش کوچک از یک سیستم سرمایشی می ‌باشد که در انتهای سیکل تبرید قرار می ‌گیرد. بنابراین استفاده و نصب این سیستم بسیار مهم است. اواپراتور نیازمند تعمیر و نگهداری ویژه می ‌باشند. این سیستم معمولاً دچار رسوب می‌ شوند و در نتیجه ممکن است حرکت آب در این سیستم دچار اختلال گردد. همچنین لازم به ذکر است که آب داخل اواپراتور در زمستان باید تخلیه شود تا از انجماد و افزایش حجم یخ در آن جلوگیری کرده تا لوله ‌های اواپراتور دچار ترکیدگی نشوند و در نهایت باعث خراب شدن آن نیز نشوند.


مجموعه رسام تجارت هواران در این بخش تمامی اطلاعاتی را که در خصوص اواپراتور لازم می ‌دانسته است ارائه داده ‌است. بنابراین اگر سوالی ذهن شما را درگیر کرده و نتوانسته‌ اید پاسخ خود را بیابید می ‌توانید با همکاران ما در  مجموعه هواران ارتباط بر قرار کنید.

تگ ها :
اواپراتور چیست؟ و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟
اشتراک گذاری :
نظرات

سؤالات متداول

کندانسور بخشی از سیکل تبرید می ‌باشد که وظیفه اصلی اش تبدیل مبرد از گاز به مایع است. کندانسور با نام چگالنده نیز شناخته می ‌شود. در هنگام تبرید، کندانسور گرما را از مبرد می گیرد و به محیط اطراف منتقل می کند.
کندانسور ها از نظر بهره ‌وری، کاربرد و همچنین در انواع سیستم ‌های سرد کننده به ۳ دسته تقسیم می ‌شوند که شامل: ۱- کندانسور هوایی یا هوا خنک، ۲- کندانسور آبی یا آب‌ خنک و ۳- کندانسور تبخیری می باشد