آکومولاتور چیست؟ چگونگی عملکرد آکومولاتور ها

آکومولاتور چیست؟


یکی از اجزاء تشکیل ‌دهنده سیکل تبرید، کمپرسور می‌ باشد که از آن به ‌عنوان قلب سیکل تبرید در سیستم‌های تهویه هوای مطبوع یاد می‌ شود. آکومولاتورها اجزاء ساده‌ای هستند که قبل ‌از  کمپرسور ها نصب می ‌گردند. هدف آکومولاتور ها جدا سازی مایع مبرد از گاز بوده و از رسیدن مایع به کمپرسور ممانعت می کنند. ورود ماده مایع به کمپرسور ها باعث ایجاد خسارت به سیستم می ‌شود. بنابراین آکومولاتور ها باعث افزایش عمر کمپرسور می‌ گردد.


از نظر ظاهری آکومولاتورها در دو نوع افقی و عمودی تولید شده که معمولاً نمونه ‌های عمودی رایج‌ تر هستند.


مایع مبرد در کف آکومولاتور


آشنایی با چگونگی عملکرد آکومولاتور ها


همان‌ طور که گفته شد آکومولاتور قطعه ای در فرایند سیکل تبرید می ‌باشد که بین اواپراتور و کمپرسور قرار می‌ گیرد. مبرد خروجی که از اواپراتور به سمت کمپرسور در حال ‌حرکت است به حالت بخار سرد می‌ باشد که ممکن است مقدار کمی مایع مبرد با آن در جریان باشد، بنابراین برای جلوگیری از خراب شدن کمپرسور می ‌بایست قطعه‌ای باشد تا از ورود  مایع مبرد به کمپرسور جلو گیری کند. آکومولاتور ها مبرد خروجی از اواپراتور را از طریق لوله‌ای U شکل، از خود خارج می‌ کنند که در نتیجه مایع مبرد در کف آکومولاتور ته ‌نشین می‌شود. به ‌طور کلی آکومولاتور ها وظیفه جدا سازی مایعات از بخار سرد را برعهده دارند.


برای اینکه کمپرسور به‌ خوبی کار کند نیاز است تا ماده مبرد که به ‌صورت گاز بوده به ‌همراه میزان اندکی روغن به کمپرسور برسد. گاهی اوقات مخصوصاً در مناطقی که سرد می‌ باشد عملیات تبخیر در سیکل تبرید مخصوصاً در آکومولاتور به ‌صورت خودکار و اتوماتیک صورت نمی ‌پذیرد و نیازمند اندکی گرما است. گرمادهی مجدد به آکومولاتور به تبخیر مجدد مبرد کمک کرده و فرآیند تبرید را به ‌درستی انجام می ‌دهد. در خصوص گرما دادن باید توجه داشته باشید که اگر میزان گرما زیاد باشد می ‌تواند باعث آسیب به کمپرسور گردد. .


در نتیجه


آکومولاتور ها سیستم ‌های حساسی هستند از آن جهت که علاوه‌ بر این‌ که خود نیازمند مراقبت می ‌باشند از سیستم کمپرسور نیز مراقبت می ‌کنند. مجموعه رسام تجارت هواران در این بخش در کنار شما بوده تا هر آنچه را که شما لازم است در خصوص آکومولاتور ها بدانید را برایتان شرح دهد. همچنین اگر نیاز به خرید و یا مشاوره در خصوص سیستم‌ های تهویه مطبوع دارید می‌ توانید با مشاوران مجموعه هواران در ارتباط باشید تا سوال هایتان را پرسیده و به آگهی برسید.

تگ ها :
آکومولاتور چیست؟
آکومولاتور چیست؟ چگونگی عملکرد آکومولاتور ها
اشتراک گذاری :
نظرات

سؤالات متداول

کندانسور بخشی از سیکل تبرید می ‌باشد که وظیفه اصلی اش تبدیل مبرد از گاز به مایع است. کندانسور با نام چگالنده نیز شناخته می ‌شود. در هنگام تبرید، کندانسور گرما را از مبرد می گیرد و به محیط اطراف منتقل می کند.
کندانسور ها از نظر بهره ‌وری، کاربرد و همچنین در انواع سیستم ‌های سرد کننده به ۳ دسته تقسیم می ‌شوند که شامل: ۱- کندانسور هوایی یا هوا خنک، ۲- کندانسور آبی یا آب‌ خنک و ۳- کندانسور تبخیری می باشد